Winners of 2019 Chemistry Awards!

CHEMISTRY AWARDS CEREMONY 2019
Friday, April 12th, 2019

STUDENT AWARD RECIPIENTS

Chemistry Undergraduate Gold Award (research):
Sophie T. Yount (Dr. Huanbiao Mo’s Group – Nutrition)

Chemistry Master’s Gold Award (research):
Zahra Enadi (Dr. Ming Luo’s Group)

Chemistry Doctoral Gold Award (research):
Ryan Gumpper (Dr. Ming Luo’s Group)

Best Overall University Scholar (undergraduate, academic):
Van L. Ha (Dr. Gregory Poon’s Group)

Chemistry Award for Excellence in Undergraduate Work (academic):
Rebecca Johnson (Dr. Samer Gozem’s Group)
Logan Dumanowsky (Dr. Walter Wilczynski’s Group – Neuroscience)
Stacey Jones (Dr. Jun Yin’s Group)
Maryam Kilani (Dr. Kathy Grant’s Group)
Nhi C. Tran (Dr. Jun Yin’s Group)

The Al Baumstark Undergraduate Research Award (research): NEW AWARD
Astrid S. Tarleton (Dr. Maged Henary’s Group)

Bradford Scott Beerman Memorial Scholarship (undergraduate, academic):
Hazhir Hajialilou (Dr. Victoria Mariani’s Group)

ACS Award in Organic Chemistry (undergraduate, academic):
Stefanie Casa (Dr. Maged Henary’s Group)

Royal Society of Chemistry Certificate of Excellence (undergraduate, academic):
Yudi Liu (Dr. Jenny Yang’s Group)

David W. Boykin Graduate Fellowship in Medicinal Chemistry (Ph.D. research, medicinal chemistry):
Zhixiang Pan (Dr. Binghe Wang’s Group)

Ambrose H. Pendergrast Fellowship (Ph.D. research, biochemistry):
Tam Vo (Dr. W. David Wilson’s Group)

Alfons L. Baumstark Fellowship: (Ph.D. research):
Kimberly de la Cruz (Dr. Binghe Wang’s Group)

Robert “Pete” Pullen Family Scholarship (masters/Ph.D. research, analytical chemistry):
Minh Tri Hoang Tran (Dr. Gangli Wang’s Group)

Harry P. Hopkins, Jr. Scholarship in Physical Chemistry (undergraduate/masters/Ph.D. research, physical chemistry):
Ka (Roger) Chun Ho (Dr. Donald Hamelberg’s Group)
Suela Xhani (Dr. Gregory Poon’s Group)

Chemistry Award for Excellence in Doctoral Work (research):
Shuaishuai Wang (Dr. Peng George Wang’s Group)

Chair’s Award (Ph.D. research):
Rakshya Gorkhali (Dr. Jenny Yang’s Group)

Graduate Award for Outstanding Leadership (masters/Ph.D., service):
Amanda Virginia Albrecht (Dr. Gregory Poon’s Group)

Graduate Teaching Awards, Ph.D. Level:
Ferdoushi Akter
Lang Ding
Seth Filbrun
Sujani Gamage
Nancy Kilpatrick
Mohammed S. Safiarian

Graduate Teaching Awards, Master’s Level:
Grace Djokoto
Tongyu Liu
Wheeler Lovett
Lateef Olude
Abdullah Shouaib
Kyle Simmons

Undergraduate Student Assistant Awards:
Amber Ajamu-Johnson
Mikala Austin
Mariah Johnson
Rebecca Johnson
Zakiria Mays
Trevor Todd